INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Fredro h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Andrzej, poseł mniejszy do Turcji u schyłku w. XVI, starosta ujski, syn Piotra i Anny Paniowskiej, dziedzic Chodnowic, Paczkowie i Tamanowic; w r. 1563 kształcił się w Lipsku, w r. 1576 starosta wiszeński. Po koronacji Zygmunta III wysłany został w charakterze posła mniejszego do Konstantynopola z oświadczeniem, że nowy król śladem poprzedników, a zwłaszcza Zygmunta I, będzie ściśle przestrzegał przymierza z Portą. Równocześnie F. zapowiedział wielkie poselstwo, na którego czele stał Uchański. Misja F-ry miała na celu rozproszyć obawy Porty co do zbliżenia Zygmunta III do Austiii. W związku z napadami kozackimi na terytorium tureckie podjął listy uwierzytelniające 8 I 1588, a w kwietniu przybył do Konstantynopola. F-rze udało się rozproszyć niepokój Turcji, ale u granic mołdawskich zastała go, gdy wracał w lecie r. 1589, wieść o napadzie kozackim na Kozłów na Krymie, co znów sprowadzić miało nowe niepokoje. Po powrocie do kraju uzyskał godność dworzanina królewskiego i służył w wojsku w charakterze rotmistrza. Szlachta ruska w r. 1592 i 1597 wstawiała się za nim, aby nagrodę za posługi odniósł na tym sejmie »ante omnia«. Zdaje się otrzymał wówczas starostwo ujskie. Żonaty był z N. Orzechowską. Zdaje się, że czasem myli się go ze współczesnym mu Andrzejem F-rą, wojskim przemyskim z linii pleszowickiej.

 

Niesiecki; Uruski; Hammer, Geschichte d. Osman. Reich. IV, Budapeszt 1829, s. 209; Sas ks. J., Stosunki polsko-tureckie w pierwszych latach Zygmunta III, »Przegl. Powszechny« 1899; Archiw. domu Radziwiłłów, s. 98 (list Zamoyskiego do Krzysztofa Radziwiłła 16 VII 1589); Barwiński, Diariusze i akta sejmowe 1591–2, s. 196; tenże, Diariusze sejmowe, 1597, s. 388; Hurmuzaki, Documente privitoare la istoria românilor, Bukareszt 1900, XI, 708–11; Spuler B., Europäische Diplomaten in Konstantinopol bis zum Frieden von Belgrad, R. I (1936) zesz. 3, s. 395 (nazwany jest »Jedrzejem Fodore«.

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.